Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Panujący w listopadzie nostalgiczny nastrój sprawia, że z niecierpliwością odliczamy czas do Bożego Narodzenia, kiedy będziemy mogli choć na chwilę zwolnić i spędzić miłe chwile w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Zanim jednak nadejdą te wyjątkowe dni, warto pamiętać o jeszcze jednej niezwykłej okazji do celebrowania - o Andrzejkach.

Kwiatowe wróżbyAndrzejki obchodzone są w nocy z 29. na 30. listopada. Niegdyś wierzono, że tej nocy na ziemię powracają duchy przodków by za pomocą wróżb uchylić tajemnicze wrota do nieznanej przyszłości. Dawniej było to święto młodych panien, które za pośrednictwem wróżb miały szansę poznać imię przyszłego małżonka, przybliżony termin zamążpójścia i inne szczegóły dotyczące swojej przyszłości. Dzisiaj wróżą sobie wszyscy, bez względu na wiek czy stan cywilny i choć wyniki magicznych zabaw traktowane są z nieco większym dystansem, warto skorzystać z magicznego nastroju tej wyjątkowej nocy.

plstkirozPoza najbardziej popularną wróżbą polegającą na laniu przez dziurkę od klucza gorącego wosku czy wróżb z wykorzystaniem butów, warto też docenić magiczną moc kwiatów. Często wykorzystywana do kwiatowych przepowiedni jest piękna i szlachetna róża. Stara, tradycyjna wróżba z wykorzystaniem róży polegała na tym, że młode panny na wydaniu musiały zerwać czerwcowego poranka kwiat róży, koniecznie czerwony, a następnie, w białej kopercie schować symbole kojarzące się małżeństwem, dziećmi bądź rodziną, kopertę zalakować, a na lakującej pieczęci odcisnąć serdeczny palec lewej dłoni. Tak przygotowaną kopertę oraz zerwany kwiat musiały zachować w ukryciu do andrzejkowej nocy, kiedy należało włożyć kopertę pod poduszkę i czekać na proroczy sen. Szybkiego zamążpójścia mogły spodziewać się panny, które śniły o kwiatach, górach, rodzicach czy księżycu. Dłużej musiały czekać te, którym przyśniły się zwierzęta, ptaki czy lustro. Natomiast panny, którym śniły się dzwony lub żołnierze, nie powinny były spodziewać się rychłego zamążpójścia.

Współcześnie również można wróżyć sobie przy pomocy róży. Zabawa polega na tym, że w andrzejkową noc wszyscy biorący udział w przepowiedni otrzymują kwiat róży, po czy wkładają go do wazonu oznaczonego swoim imieniem i zadają róży pytanie odnoszące się do przyszłości. Jeśli następnego dnia kwiat nadal będzie piękny i świeży oznacza to, że odpowiedź na zadane pytanie jest twiedząca, a jeśli róża zwiędnie - przecząca.

Inną propozycją kwiatowej wróżby jest odczytywanie ich symboliki, o której mówi tzw. mowa kwiatów. Do jej wykonania potrzebnych będzie kilka różnych gatunków kwiatów. Mogą to być np. róża, aster, goździk, lilia, storczyk, dalia, nasturcja i inne. Następnie kwiaty rozkłada się na stole w przypadkowej kolejności, po czym ochotnik z zawiązanymi oczami losuje jeden kwiat. Każda wylosowana roślina posiada swoją symbolikę. Róża oznacza nadchodzące szczęście i sukcesy, goździk - zazdrość, lilia - czas samotnści i głębokich przemyśleń, storczyk - bogactwo, dalia - sukcesy w życiu zawodowym, a nasturcja - namiętność i gorący romans.

Słodka niespodziankaKolejna andrzejkowa zabawa z wykorzystaniem kwiatów polega na tym, że w tę magiczną listopadową noc należy wrzucić do naczynia z krystalicznie czystą wodą płatki ulubionych kwiatów, po czym pomyśleć życzenie i wypić wodę z naczynia. Wyjątkowa aura tego święta ma zapewnić, że to, o czym wówczas pomyślimy, spełni się w niedługim czasie.

Propozycji niezwykłych atrakcji, za pomocą których można umilić sobie andrzejkowy wieczór jest bardzo wiele. Spośród szerokiego wachlarza możliwości warto jednak wybrać te zabawy, do których potrzebne są kwiaty, gdyż te naturalnie piękne rośliny same w sobie czarują wyglądem i właściwościami, a atmosfera panująca w andrzejkową noc jedynie podkreśla ich magiczne cechy.