Wielkanoc, Easter, Ostern, Pasqua

Święta Wielkanocne w Polsce posiadają wiele pięknych i bogatych tradycji. Jak obchodzi się je w innych krajach? Przeczytajcie w jaki sposób Wielkanoc świętują inne kraje.

Anglia
Wielkanoc w Anglii wiąże się z 4 dniami wolnymi od pracy, które większość mieszkańców wykorzystuje na świąteczne zakupy. Bardzo ciekawą tradycją jest tzw. Egg Rolling polegający na wyścigach jajek. Jajko powinno jak najszybciej dotrzeć do mety z nietkniętą skorupką.

Niemcy
Symbolem Wielkanocy w Niemczech jest zając, który zostawia jajka. Bez względu na wiek wszyscy uczestniczą w zabawie polegającej na szukaniu pozostawionych przez niego jajek i drobnych prezentów. Domy przyozdabia się zielonymi gałązkami z wiszącymi kolorowymi jajkami.

Włochy
Włosi spędzają Wielkanoc zgodnie z powiedzeniem ?Natale con tuoi, Pasqua con chi vuoi?, czyli ?Boże narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc - z kim chcesz".  Jedną z wielkanocnych atrakcji we Florencji jest "scoppio del carro", czyli pokaz  ogromnej ilości fajerwerków strzelających ze specjalnego rydwanu ciągniętego przez białe woły.

Czechy
W Czechach obowiązuje ciekawy system nazewnictwa Wielkiego Tygodnia. Przymiotnik "Wielki" ma tylko Piątek pozostałe dni mają w nazwie odpowiedni kolor: poniedziałek jest niebieski, wtorek żółty, środa czarna, czwartek zielony, a sobota biała.  Popularną tradycją jest organizowanie świątecznych jarmarków, na których można kupić świąteczne produkty.

Rosja
Wielkanoc w Rosji nazywana jest Paschą.  W okresie Wielkiego Postu trwającym 40 dni prawosławni nie powinni spożywać mięsa, ryb, nabiału i białego pieczywa. Większość rosyjskich restauracji w tym okresie oferuje specjalne postne menu. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece.

Francja
W przeciwieństwie do Rosji, Wielkanoc we Francji ma charakter nieco komercyjny. Najpopularniejszą ozdobą są tam czekoladowe figurki (głównie zające). W dniu polskiej Niedzieli Palmowej Francuzi święcą gałązki bukszpanu. Popularną tradycją jest także szukanie całą rodziną czekoladowych jaj, ukrytych w mieszkaniu.  Najpopularniejszą świateczną potrawą jest udziec jagnięcy.

Jak widać, co kraj, to obyczaj. A czy Wy macie jakieś swoje małe tradycje związane z Wielkanocą?

Mamy nadzieję, że dobrnęliście do końca tego wpisu i przyjmiecie nasze życzenia :)