Kwiaty nie tylko dla oka

Kwiaty, oprócz tego, że stanowią piękną ozdobę pomieszczeń w domu czy pracy, mogą również w określony sposób wpływać na nastrój czy zdrowie osób w nich przebywających. Dzieje się tak ze względu na wytwarzane przez rośliny związki chemiczne.

AnturiumNiezastąpione zdają się być rośliny doniczkowe, których właściwości zapewniają czyste powietrze. Likwidują szkodliwy wpływ środowiska, co wpływa korzystnie na proces oddychania człowieka, lepsze samopoczucie i kreatywność. Kwiaty w doniczkach dostarczają tlen, dlatego idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których przebywa dużo ludzi, a stężenie dwutlenku węgla jest wysokie - na przykład w biurach lub salach konferencyjnych. W takich warunkach warto postawić na anturium, skrzydłokwiat lub daktylowca, które mają właściwości oczyszczające powietrze.

Rośliny doniczkowe zwiększają także jego wilgotność. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się szeflera lub paproć. Doskonałe właściwości oczyszczające atmosferę mają również difenbachia i fikus. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie używa się urządzeń produkujących szkodliwe związki, ponieważ kwiaty te działają jak filtry, rozkładając zanieczyszczenia znajdujące się powietrzu.

Ważnym czynnikiem poprawiającym samopoczucie jest także zapach roślin. Najczęściej zapach wytwarzają jedynie kwiaty, choć zdarza się, że aromat zawierają także pozostałe części rośliny, takie jak liście czy łodyga. Przyjemna woń trafia do mózgu wywołując pozytywne uczucie. Dzieje się tak, gdyż kwiaty działają antydepresyjnie i relaksacyjnie. Właściwości takie wykazuje przede wszystkim jaśmin lekarski, drzewko pomarańczowe i cytrynowe, gardenia czy pelargonie, które uspakajają, poprawiają koncentrację oraz dodają optymizmu.

Drzewko pomarańczoweKolejnym czynnikiem wpływającym na nastrój człowieka jest barwa roślin. Według badań kolor zielony poprawia pracę płuc i krążenie krwi, a także pogłębia oddech. Ma także działanie uspokajające nerwy i kojące oczy, dlatego dobrze podczas długotrwałej pracy przy komputerze zrobić sobie przerwę i popatrzeć na rośliny. Oprócz właściwości prozdrowotnych, postawione kwiaty w biurze lub mieszkaniu będą piękną ozdobą wnętrza, nadając mu bardziej przytulnego charakteru.

Kwiaty to także idealny pomysł na prezent i zaskoczenie bliskiej osoby. Większość kobiet lubi być nimi obdarowywana. Otrzymanie niespodziewanego podarunku, w postaci pięknego bukietu, to oznaka nie tylko miłości. Kwiaty można wręczyć z okazji urodzin, w przypadku pogratulowania lub przeprosin. Warto pamiętać, że rośliny są zawsze mile widziane w oczach kobiet. Dawanie oraz otrzymywanie ich sprawia radość każdemu - nie potrzeba specjalnej okazji, aby je wręczyć.