27 kwietnia - Dzień Florysty - dowiedz się więcej o pracy Kwiaciarza!

27 kwietnia obchodzą swoje święto wszyscy floryści. Jednakże kim tak w zasadzie jest florysta i czym tak dokładnie zajmuje się florystyka jako zawód? Okazuje się, że nie jest to tak łatwa praca, jak się nam to wydaje. Nie każdy bowiem ma rękę do roślin, a tym bardziej do kwiatów, aby mógł zostać kwiaciarzem.

dzień florystyCo robi kwiaciarz?

Być może wielu z nas nie ma tej świadomości, że praca florysty to nie tylko dekorowanie i tworzenie bukietów kwiatowych. Choć dawniej najczęściej zawód ten wiązał się wyłącznie z pracą w kwiaciarni, obecnie obejmuje on już nieco większy obszar. Jak się okazuje, do pracy kwiaciarza należy naprawdę wiele obowiązków. Osoba wykonująca ten zawód musi znać się na tym, co robi. Florysta oprócz wykonywania kompozycji kwiatowych zajmuje się także planowaniem różnorodnych projektów dekoracyjnych. Powinien znać się nie tylko na doborze odpowiedniego materiału roślinnego, ale także na pielęgnacji roślin i sztuce aranżacji kwiatów. W obecnych czasach branża florystyczna naprawdę szybko się rozwija, dlatego też praca kwiaciarza nie ogranicza się jedynie do sprzedawania kwiatów. Floryści coraz częściej współpracują również z dekoratorami wnętrz w celu wystroju imprez okolicznościowych czy sesji zdjęciowych.

Kto może zostać florystą?

Jest to przede wszystkim idealny zawód dla osób, które posiadają bujną wyobraźnię i zmysł estetyczny. Chcąc komponować kwiatowe dekoracje, trzeba być nieco kreatywnym i wiedzieć, jakie połączenia kwiatów będą dawały najlepszy efekt. Wszyscy, którzy kochają rośliny, również odnajdą się w tym zawodzie. Należy bowiem posiadać pewną wiedzę dotyczącą pielęgnacji i zajmowaniem się kwiatów, zarówno tych ciętych jak i doniczkowych. Warto też wiedzieć, że aby zostać florystą, konieczne jest odpowiednie wykształcenie florystyczne. Nauka w tym zawodzie może przebiegać w różny sposób. Jednym z nich są kursy florystyczne, na których nauczysz się, jak tworzyć dekoracje roślinne oraz wykorzystywać przestrzeń do dekoracji. Aktualnie istnieją nawet szkoły florystyczne, a po ich zakończeniu należy przystąpić do egzaminu zawodowego. Jego pozytywny wynik daje nam szeroki zakres możliwości w branży florystycznej. 

Dzień Florysty

Dzień Florysty jest z pewnością wyjątkowym dniem dla każdego kwiaciarza. Każdy z nas powinien doceniać trud włożony w pracę, jaką on wykonuję, dzięki czemu możemy cieszyć się naprawdę pięknymi dekoracjami kwiatowymi. Dlatego też warto w tym dniu obdarować drugą osobę niezapomnianym prezentem w postaci kwiatów. Ciekawym rozwiązaniem są także kosze prezentowe, które zawierają słodki upominek. Pięknie prezentują się również kwiaty w pudełku. Jednakże niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, obdarowana osoba na pewno się ucieszy. 

Obecnie zawód florysty wiąże się już nie tylko z pracą w kwiaciarni. Jest to zajęcie, które najczęściej wymaga także dodatkowego i specjalistycznego wykształcenia. Warto bliżej zaznajomić się z tym, jak faktycznie wygląda praca kwiaciarza, aby móc docenić jego trud włożony w kompozycję kwiatów. Zresztą każdy z nas na co dzień często korzysta z usług kwiaciarni.