Zawsze zielone ogrody (kwiaty zimą)

Może nam się wydawać, że zima to czas spoczynku wśród roślin. Nic jednak bardziej mylnego. Świat flory obfituje w kwiaty, których obecnością możemy się cieszyć podczas tych kilku zimnych miesięcy. Pomagając przetrwać otaczający nas biały krajobraz wnoszą w nasze życie powiew świeżości, właśnie wtedy kiedy najbardziej go potrzebujemy.

UbiorekIberis sempervirens to inaczej ?ubiorek wiecznie zielony?. Co prawda czas jego kwitnienia przypada na maj, to jednak zieleń tej ozdobnej rośliny będzie z pewnością dekorować nasz ogród także podczas zimniejszych miesięcy. Ubiorek znakomicie nadaje się na rabaty i hodowany w glebie przetrwa raczej bez problemu w naszym polskim klimacie. Odznacza się on bowiem znacznym stopniem mrozoodporności. Sadzony jednak jako ozdoba balkonów powinien zostać osłonięty w ochronie przed mroźnymi wiatrami.

Cyklamen to dobrze nam znane kwiaty, mający swojego zimowego przedstawiciela odpornego na Polskie zimy. To cyklamen purpurowy uprawiany jako ogrodnicza roślina ozdobna. Możemy spotkać go także rosnącego na dziko w Górach Kaczawskich. Dorasta do ok. 15 cm wysokości tworząc roślinne kępy. By zima obeszła się z nim jak najłagodniej powinniśmy na ten czas odpowiednio go zabezpieczyć przed nadmiarem wody.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać stokrotki pospolitej (Bellis perennis). Zazwyczaj oczarowuje nas w porze kwitnienia od marca do listopada, jednak nie zdziwmy się, jeżeli ujrzymy jej kwiaty także podczas łagodniejszych, zimowych miesięcy.
Osoby posiadające przydomowe altany czy osłonięte ganki mogą pozwolić sobie na zasadzenie antirrhinum, które dobrze znosi niższe temperatury, jednak nie jest rośliną mrozoodporną. Znaną nam jako wyżlin czy lwia paszcza kojarzymy raczej z okresem letnim jednak jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru odmiany, wówczas będziemy mogli podziwiać ją także podczas zimy. By tak się stało prócz odpowiedniej temperatury musimy dopilnować także okresu jej wysiewu, który powinien przypadać od ok. początku lipca do końca sierpnia. Za nasze starania zostaniemy jednak później odpowiednio nagrodzeni, gdy rozkwitną jej piękne kwiaty.