Zainspiruj się… lawendą

Pośród dużej różnorodności kwiatów istnieją takie, które same w sobie są ozdobą i nie potrzebują żadnych dodatków, by stworzyć piękną dekorację. Jeśli dodatkowo charakteryzują się długotrwałością i pięknym zapachem, tym częściej wykorzystuje się je do upiększania otoczenia. Doskonałym przykładem pasującym do tego opisu jest lawenda - jak ją wykorzystać, by stanowiła nietypową ozdobę?

Jest wiele kreatywnych rozwiązań na wykorzystanie lawendy - jednym z nich są świeczniki. Kwiaty mogą otulać szklane tworzywa przeznaczone dla świec (dobrze sprawdzą się też słoiki), poprzez ułożenie gałązek ciasno koło siebie i przewiązaniu ich sznurkiem lub wstążką. W przypadku grubej świecy można stworzyć mały bukiet, który zostanie przywiązany bezpośrednio na niej lub po prostu ozdobić rośliną podstawkę.

Najłatwiejszym, jednak nie mniej efektownym rozwiązaniem, jest stworzenie różnej wielkości bukiecików, które będą doskonałym uzupełnieniem dekoracji stołu, a dzięki dość elastycznej łodydze można nadawać im różne formy. Jeśli jednak zwykłe bukiety wydają się być zbyt przereklamowane, można w ciekawy sposób ozdobić serwetki, w których znajdują się sztućce.

dekorcjazlawendy

Intensywny zapach lawendy i wyjątkowa trwałość wynikająca z podatności rośliny na suszenie sprawia, że idealnie nadaje się na ozdobę łazienki. Ustawiona w doniczkach, powieszona na ścianie, a nawet pokruszona i wsypana do woreczków lub naczyń, będzie stanowić nie tylko ciekawą dekorację, ale również zniweluje nieprzyjemne zapachy.

Gdy w tle słychać weselne dzwony, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tych kwiatów jako motyw przewodni dekoracji ślubnych. Ozdobią zarówno ławki, jak i bukiet Panny Młodej, ponadto dodatki z lawendy mogą stworzyć wiejski lub bardzo elegancki klimat. Ze względu na trwałość może być wykorzystana również w butonierce Pana Młodego. Z kolei ozdobienie tortu weselnego pojedynczymi kwiatami lawendy będzie ciekawym dopełnieniem całości.

bukietzkawendy

Powracając do tematyki wystroju otoczenia, nie można zapomnieć o dużej roli lawendy w tworzeniu klimatycznych miejsc na zewnątrz. Ganki czy parapety ozdobione tymi kwiatami, stworzą przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi, z kolei niedbale zawiązane bukiety zwisające ze ścian budynków nawiążą do stylistyki retro - szczególnie w zestawieniu z białymi i drewnianymi elementami. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie wianka o dowolnej gęstości i formie. Tak przygotowana ozdoba będzie wyglądać dobrze na drzwiach wejściowych, ścianach lub po prostu leżąc gdzieś, wkomponowana w wystrój wnętrza.

Lato jest okresem szczególnie sprzyjającym tworzeniu lawendowych dekoracji, ponieważ rośliny te kwitną od połowy czerwca do września. To wtedy można cieszyć się rabatami porośniętymi przez te kwiaty, które same w sobie też będą piękną ozdobą ogrodu, dodatkowo rozsiewającą przyjemną woń. Niezależnie od pory roku warto pamiętać, że lawenda będzie stanowić efektowną dekorację, bo nawet po zasuszeniu zachowuje swój pierwotny wygląd.