Wielki powrót tulipanów - wiosenny akcent w środku zimy

Mroźna aura powoli zaczyna doskwierać większości z nas, dlatego też pełni nadziei spoglądamy w kalendarze oczekując ciepłych dni. Poprawę humoru wszystkim zmarzluchom z pewnością zapewni wielki powrót tulipanów, stanowiący wiosenny akcent w środku zimy. Dlaczego warto skusić się na kompozycje zawierające te popularne kwiaty?  

Tulipany - kwiaty zwiastujące wiosnę

Kolorowe tulipanyW Polsce tulipany są jednym z najbardziej lubianych gatunków kwiatów. Świetnie sprawdzają się jako podstawowy element bukietów skomponowanych na różne okazje, a ponadto mogą także stać się przepiękną dekoracją każdego domu. We wczesnym okresie wiosennym z chęcią sięgamy po pierwsze cebulki tulipanów, które rozkwitają w promieniach słońca, ozdabiając jednocześnie parapety okienne. Spośród często wybieranych kolorów tych kwiatów dominuje czerwień, oznaczająca w tym przypadku symbol doskonałej miłości (związany z turecką legendą o uczuciu łączącym księcia Farhada i Shirin oraz szkarłatnym tulipanie).

Popularne odmiany tulipanów

Tulipany są kojarzone przede wszystkim z Holandią, w której hoduje się ich najpiękniejsze odmiany. Popularne "tulipany z Amsterdamu" pochodzą z XVI wieku i od tego momentu hoduje się je na szeroką, światową skalę. Ogólnie znanych jest aż 120 gatunków botanicznych tulipana, różniących się od siebie wysokością, wielkością, kształtem liści i płatków oraz terminem zakwitania. Poza tym, wybrane okazy odznaczają się bogactwem kolorów, spośród których warto wskazać biel, żółć (modną wiosną i wczesnym latem), pomarańcz, a nawet fiolet i odcienie niebieskiego. Ogromna różnorodność tego gatunku kwiatów sprawia również, że mogą być one pojedyncze, złożone z 6 płatków lub pełne, nazywane bukietowymi. W kwiaciarniach floryści proponują wybór kompozycji zawierających wczesne, pojedyncze tulipany (na przykład “Princess Irene”), odmiany późne (posiadające duże, owalne płatki), czy też fantazyjne tulipany Papuzie, zachwycające pofalowanymi brzegami kwiatów.

Jaki bukiet z tulipanów wybrać?

Aby cieszyć się widokiem wczesnych, wiosennych tulipanów, najlepiej zajrzeć do kwiaciarni, a następnie kupić starannie skomponowane bukiety do ozdobienia domu lub biura. Miłośnikom ciepłych barw i minimalizmu z pewnością spodobają się rozłożyste pęki delikatnie pomarańczowych tulipanów, uzupełnione czerwoną gipsówką oraz delikatną wstążką. Bukietem idealnym dla każdej kobiety będzie natomiast niezwykle radosne połączenie białych, różowych i żółtych tulipanów, których urok podkreśla intensywna zieleń dekoracyjna i organza. Wiosenną aurę do naszych mieszkań bez wątpienia wprowadzą także oryginalne kompozycje tulipanów, hiacyntów oraz krokusów, umieszczonych w drewnianej osłonce.

Wielki powrót tulipanów w środku zimy pozwala na chwilę zapomnieć o szarej aurze i poczuć powiew wiosny. We florystycznych trendach królują różnorodne odmiany tych kwiatów, wyróżniające się klasycznymi kształtami płatków, a zarazem nietypowymi zestawieniami kolorystycznymi. Wybrane bukiety sprawią uśmiech każdemu, kto na nie spojrzy i będą ponadto piękną ozdobą domu.