Wielkanocne symbole - czy znasz ich znaczenie?

Istnieje wiele, głęboko zakorzenionych w naszej kulturze, tradycji związanych z obchodzeniem Wielkanocy. Często, szykując, na przykład, koszyczek do święconki, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każda znajdująca się w nim potrawa jest ważnym symbolem, znanym już kilka wieków wcześniej.

szafirkiZnaczenie wielkanocnych symboli

Kolor zielony jest symbolem nowego życia, dlatego w trakcie Świąt wielkanocnych nie powinno zabraknąć akcentów właśnie w tej barwie. Jedną z najbardziej popularnych, we wspomnianym okresie roślin, używaną zarówno do przystrojenia koszyczka, z którym idziemy święcić pokarmy, jak i w wielu dekoracjach jest wiecznie zielony bukszpan, który oznacza odradzającą się przyrodę. Inną propozycją będzie rzeżucha, ściśle, znaczeniowo, wiążąca się z odrodzeniem. Poza tym, że jest ona świetną ozdobą, dobrze ją wykorzystać w trakcie przyrządzania posiłków, ponieważ posiada ona bardzo wiele witamin. Stroik Wielkanocne Szafirki składa się z kwitnących tylko wiosną szafirków, przybranych uroczymi zajączkami, alegorią wiosny i płodności, a także kolorowe pisanki, które od lat są nieodzowną częścią Wielkanocy.

Kolorowe pisanki

Motywem, który widoczny jest w wielu stroikach czy ozdobach wielkanocnych są kolorowe pisanki. Jajka, w trakcie tych świąt, pojawiają się w różnych formach. Nic w tym dziwnego, w końcu są one symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. Skąd jednak wziął się zwyczaj przyozdabiania ich? Tradycja ta sięga już starożytności, pierwsze pomalowane jajka pochodzą z Egiptu, gdzie motywem przewodnim były skarabeusze. W kulturze pogańskiej uważało się je za talizman, który chronić miał przed złymi mocami. W zależności od regionu Polski, praktykuje się różne metody zdobienia; najprostszym jest barwienie skorupki na jeden kolor - nazywa się je wtedy kraszankami, lub malowankami, a także w niektórych miejscach byczkami. Na całym świecie istnieje wiele muzeów, gdzie oglądać możemy pięknie udekorowane jaja wielkanocne pochodzące z wielu epok. W Kanadzie, znajduje się nawet ogromny pomnik pisanki.

babkaCo znajdziemy w koszyczku wielkanocnym?

Szykując koszyczek, z którym pójdziemy święcić pokarmy, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych elementach. Bardzo ważny jest wcześniej wspomniany bukszpan, służący do przystrojenia naszego kosza. Wśród pokarmów, których nie powinno zabraknąć, jest bez wątpienia chleb, symbolizujący Ciało Chrystusa, kiełbasa, którą umieszczamy tam na pamiątkę ofiary z baranka paschalnego, mięso czy chrzan, oznaczający gorycz i łzy Jezusa w trakcie drogi krzyżowej. Pamiętajmy też o soli i pieprzu. Pierwsza z przypraw jest metaforą prostoty życia i jednocześnie dostatku, a druga z nich odwołuje się do gorzkich ziół. Ze słodyczy nie może zabraknąć babki, czyli alegorii wzrastania w wierze. Kompozycja z Babką Wielkanocną składa się z pięknych, żółtych żonkili, bazi i wspomnianego, pysznego wypieku. Bez wątpienia świetnie sprawdzi się na tradycyjnym, wielkanocnym stole.

Wielkanoc to najważniejsze święta w tradycji chrześcijańskiej, dlatego ważne jest ich odpowiednie celebrowanie. Wiele symboli, odnosi się bezpośrednio do wydarzeń z Wielkiego Tygodnia, jednak niewielu z nas wie, że niektóre zaczerpnięte są jeszcze z kultury pogańskiej.