Użyteczne drzewo i pręcikowate kwiaty

W obecnym, późnojesiennym okresie  nasze umysły zaczynają tęsknie wędrować do marzeń o tropikach i ich feerii kolorów.  Jedną z typowych roślin występującą w barwach, których tak bardzo nam brak, są eukaliptusy.

eukaliptusDrzewa i krzewy eukaliptusa reprezentuje ponad 600 gatunków pochodzących z m.in. z Australii i Indonezji. Drzewa są łatwo rozpoznawalne i obfitują w miękkie kwiaty: białe, żółte, różowe lub czerwone. Co ciekawe, kwiaty te nie mają płatków, a jedynie zwinięte efektownie pręciki. Wytwarzają one sporą ilość nektaru będącego źródłem pokarmu dla owadów, ptaków, jak również nietoperzy.

Eukaliptus znany również jako drzewo gumowe należy do najwyższych drzew na świecie. Nazwa "eukaliptus" pochodzi od greckich słów "eu" czyli dobrze i "kalyptos", czyli pokryte, odnosząc się do kapeluszowatych pączków, które w okresie rozrostu okrywają kwiaty. Wysoce cenione drewno jest źródłem oleju.

Często używany w medycynie do leczenia przeziębień i grypy. Służy też do eukaliptus_kwiatyprodukcji mydła, do higieny jamy ustnej i środków odstraszających owady. W związku z tym uprawia się go na bagnach w celu zmniejszenia ryzyka malarii w regionach tropikalnych. Misie koala żywią się głównie liśćmi eukaliptusa. Natomiast wszystkie części rośliny są wykorzystywane do wytwarzania barwników do tkanin: od żółtego i pomarańczowego aż do zielonego, a nawet czekoladowego i czerwonego.