Majowe bukiety z kwiatów sezonowych

Maj jest przez wielu jednym z bardziej lubianych miesięcy. To kwintesencja wiosny, kiedy to temperatury są wystarczająco wysokie, a przyroda już na dobre wróciła do życia. No… może akurat w tym roku jego początek wyglądał trochę inaczej, ale warto zapamiętać maj właśnie w ten sposób. :) Ten miesiąc obfituje w okazje do wręczania kwiatów, a trendy florystyczne zachęcają do tego, by tworzyć z nich minimalistyczne kompozycje. Jakie gatunki i zestawienia królują w maju?

Róże

… klasyka, która chyba nigdy się nie znudzi. Róże są dostępne przez cały rok, a różaich niesłabnąca popularność sprawia, że trudno byłoby pominąć je w tym zestawieniu. Minimalistyczne kompozycje z ich wykorzystaniem będą mimo wszystko wyglądać okazale, a to ze względu na ich rozłożysty kwiatostan. Najlepiej wybierać odmiany o nieznacznej wysokości, w kolorach pastelowych, jednolitych lub w podobnym odcieniu. Ponadto można bawić się zestawieniami różnych gatunków tych kwiatów i tworzyć z nich mocno zbite bukiety lub te o nieco bardziej rozłożystej formule. W drugim wariancie przestrzenie pomiędzy kwiatostanami muszą być wypełnione jakimiś drobnymi elementami, które nie odbiorą całości minimalistycznego charakteru.

Tulipany

tulipanyChoć tulipany stosunkowo krótko wytrzymują bez wody, to ich urokliwy charakter zachęca wiele osób do wykorzystywania tych kwiatów jako bazy bukietów. W zasadzie ich fantazyjny kształt i soczyście zielone liście są na tyle ozdobne, że nie potrzebują żadnych dodatków. Wystarczy związać pęk tulipanów słomianą wstążeczką u dołu, by zyskać prześliczny bukiet w minimalistycznym wydaniu. Można układać je warstwowo lub tworzyć kompozycje w stylu przemyślanego chaosu. Wszystko zależy od okazji i wyobraźni florysty przygotowującego wiązankę.

Eustomy

Delikatne, drobne kwiatki o subtelnej kolorystyce nadają się doskonale do tego, lilie i eustomyby wykorzystać je w ślubnych wiązankach. Jest to oczywiście jedno z wielu ich zastosowań, a sama budowa tych roślin sprawia, że komponowanie z nich minimalistycznych bukietów wychodzi niezwykle naturalnie. Podobnie jak tulipany czy róże, eustomy nie potrzebują wielu ozdób, by dumnie się prezentować, choć niewątpliwie dobrze sprawdzają się również jako dodatek do innych kwiatów. Bukiety z wykorzystaniem eustom będą wyglądać niezwykle efektownie, jeżeli zestawi się je z eukaliptusem. Takie połączenie udowadnia, że mniej znaczy więcej.

Lilie

Wielkie, intensywnie pachnące kwiaty jakimi są lilie należą do jednych z tych roślin, z którymi floryści uwielbiają pracować. Wystarczy jedna gałązka dodana do tworzonej przez nich kompozycji, by całkowicie odmienić wygląd bukietu. Jeśli zaś chodzi o minimalistyczne wykorzystanie tychże roślin, to już trzy z nich wystarczą do stworzenia subtelnej wiązanki. Ta najlepiej będzie wyglądać w wysokim, przezroczystym naczyniu z grubego szkła, dostosowując się tym samym do wystroju niemal każdego wnętrza.

Gerbery

Małe słońca na ziemi - tak można by powiedzieć o tych wyjątkowych kwiatach. gerberkiGerbery są jakby mniejszą wersją słoneczników w dużo bardziej kolorowym wydaniu. Gama ich barw jest bardzo szeroka i choć wiele z tych roślin ma jaskrawe odcienie, to występują wśród nich także te nieco bardziej stonowane. To zwłaszcza one idealnie nadają się do stworzenia wiązanek minimalistycznych, które w przypadku bezlistnych gerber dobrze będzie uzupełnić o delikatne rośliny florystyczne.

O maju zaśpiewano już wiele piosenek, bo jest to zazwyczaj jeden z piękniejszych miesięcy w roku. :) Warto wykorzystać dostępne wówczas kwiaty sezonowe do stworzenia pięknych, minimalistycznych bukietów nadających się na każdą okazję. Jeszcze lepiej, jeśli te zostaną dostarczone do rąk własnych odbiorcy!