Jak dbać o poinsecje - pielęgnacja Gwiazdy Betlejemskiej

Nie można ukryć, że świątecznych symboli jest wiele – choinka, gwiazda, prezenty… Poinsecja, czyli Gwiazda Betlejemska, to jeden z nich! Dzięki temu możemy wykorzystać ją jako sezonową dekorację. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, na czym polega pielęgnacja poinsecji, aby mieć pewność, że na święta będzie się pięknie prezentowała!

Jak dbać o poinsecje - pielęgnacja Gwiazdy BetlejemskiejJaka jest historia poinsecji?

Poinsecja czy też Gwiazda Betlejemska, jak powszechnie jest nazywana, to kwiat pochodzący z rodziny wilczomleczowatych. Co ciekawe, pierwotnie był uprawiany w Meksyku i dopiero za sprawą amerykańskiego ambasadora trafił do USA, a następnie na cały świat. W Polsce jest to kwiat, który przywodzi na myśl Boże Narodzenie. Z racji na pasującą kolorystykę i elegancki wystrój chętnie wykorzystujemy go jako dekorację w czasie świąt. Najpopularniejszy wariant to zdecydowanie ten z czerwonymi liśćmi, które wpasowują się w klimat świąt. Nie zapominajmy jednak, że poinsecja rośnie również w innych, równie zachwycających kolorach – różowym, żółtym czy też brzoskwiniowym. Ze względu na swój piękny wygląd Gwiazda Betlejemska będzie świetnym pomysłem na prezent świąteczny dla kogoś, kto przepada za roślinami i lubi je pielęgnować.

Jak dbać o Gwiazdę Betlejemską?

Zanim jednak postawimy Gwiazdę Betlejemską w naszym domu, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat jej pielęgnacji. Przekonamy się bowiem, że tego kwiatu nie można stawiać wszędzie. Poinsecja nie przepada za zimnymi miejscami, w których panuje przeciąg. O wiele lepiej czuje się w ciepłych i suchych przestrzeniach. Nie wolno jednak przesadzić – zbyt wysokie temperatury też nie będą odpowiednie. Najlepiej, aby wahały się w granicach 18-21 stopni Celsjusza. Unikajmy zatem kaloryferów. Musimy koniecznie zapewnić jej dostęp do światła. W tym celu możemy postawić ją na parapecie, gdzie promienie słoneczne będą padać na nią bezpośrednio albo wybrać inne miejsce zapewniające jej odpowiednie nasłonecznienie. Jeśli chodzi o podlewanie, tutaj nie możemy pozwolić sobie na niekonsekwentność. Roślina powinna być podlewana co około 2 dni – ważne, aby ziemia w jej doniczce była zawsze wilgotna. Na pewno nie chcemy doprowadzić do przesuszenia, ponieważ wtedy roślina zaczyna tracić swoje zjawiskowe liście. Uważajmy jednak na zbyt dużą ilość wody, która też może przynieść negatywne konsekwencje. Doniczka dla Gwiazdy Betlejemskiej musi posiadać specjalne otwory odpływowe. Aby ją wzmocnić, możemy zdecydować się na nawożenie. Gatunek ten nie ma wymagających potrzeb pokarmowych, dlatego wystarczy, jak będziemy nawozić ją raz na 3 lub 4 tygodnie. Poinsecję możemy wykorzystać jako osobną dekorację lub wkomponować ją w stroiki i bukiety świąteczne. Pamiętajmy jednak o tym, że nie musimy być to wyłącznie roślina świąteczna – jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać, może służyć nam nawet przez cały rok.

Szukamy dekoracji świątecznej, która będzie elegancka oraz szykowna? Postawmy na poinsecję, czyli Gwiazdę Betlejemską. Jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację tego kwiatu, będziemy mogli spodziewać się, że zachwyci wszystkich swoim zjawiskowym czerwonym kolorem. Nie ma wątpliwości, że będzie to perfekcyjna ozdoba na świąteczny stół!