Irysy - kwiaty z bródką

Uderzająca unikatowość i piękno irysów czynią je jednymi z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce.  A ponad 200 odmian o szerokim wachlarzu kolorów można znaleźć w praktycznie każdej części świata.

Kwiaty irysów są głównie niebieskie, białe lub żółte o zróżnicowanych kolorystycznie środkach i wielu przebarwieniach. Historia irysa sięga starożytnej Grecji - czasów, kiedy grecka bogini Iris, wysłanniczka bogów i personifikacja tęczy, spełniała rolę łącznika między niebem a ziemią. Rysunki tego kwiatu znaleziono także wiele na ścianach starych egipskich pałaców. Podczas średniowiecza irysy skojarzono z francuską monarchią i "Fleur-de-lis" ostatecznie został nazwany symbolem Francji. Dawniej z irysów robiono perfumy i stosowano je nawet w lecznictwie. Dzisiaj służą głownie hodowli w ogrodach i do bukietów. Irys jest kwiatem stanu Tennessee, a poza tym znajdziemy go w emblemacie miasta Nowy Orlean. Irysy rosną naturalnie w Europie,  na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce, Azji i Ameryce Północnej.

Dzięki swojej skomplikowanej historii kojarzą się z wiarą, nadzieją i mądrością. W zależności od czynników, takich jak kolor i region mają dodatkowe znaczenie. W niektórych częściach świata ciemnoniebieski lub purpurowy irys służy do oznaczenia sygnatariuszy, żółty może być symbolem pasji. Można nimi również wyrazić odwagę i podziw. Wiele znaczeń irysów czyni te kwiaty odpowiednimi zarówno w biznesie, jak i jako wyraz sympatii czy po prostu jako podarunek na urodziny.