Goździki - drobne kwiaty w wielkim stylu

Pokolenie osób urodzonych przed schyłkiem PRL-u z pewnością kojarzy goździki z latami młodości. W latach 70’ i 80’ były niekwestionowanymi królami polskiego rynku kwiaciarskiego, a dziś dzięki swemu niepowtarzalnemu wyglądowi stały się florystycznym hitem. Skoro znów są w modzie, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tych wyjątkowych kwiatach.

Urzekające różnorodnością

Choć przyjęło się nazywać goździkami całą, bardzo różnorodną grupę roślin, tak naprawdę obejmuje ona aż 300 odmiennych gatunków, wywodzących się z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej, z czego w Polsce występuje obecnie 11 z nich. Do rodzimych odmian należy goździk brodaty, kropkowany i okazały, a do sprowadzanych alpejski, ogrodowy i wonny. Łączy je charakterystyczny kształt drobnych płatków, zwężających się ku wnętrzu kielicha, a na brzegach mniej lub bardziej postrzępionych. Różnią się od siebie z kolei wysokością łodygi, rozłożystością oraz oczywiście kolorystyką. To właśnie bogata gama barw jest największą zaletą goździków, ponieważ zgodnie z własnymi upodobaniami, można przebierać w odcieniach czerwieni, różu, fioletu lub wybrać delikatną i klasyczną biel.

goździki

Od rzymskich wianków po 1-majowe pochody

Pierwsze historyczne wzmianki o goździkach pochodzą już z czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie używali ich do plecenia tradycyjnych wianków, nakładanych na głowy w czasie świąt. Nadali im nazwę dianthus, czyli “boskie kwiaty”, poświęcone Zeusowi. Już wtedy ceniono nie tylko ich piękny wygląd, ale również zapach, ponieważ stały się jednym z najchętniej stosowanych składników perfum. Goździki zdominowały polskie kwiaciarnie po wprowadzeniu do kalendarza Dnia Kobiet, obdarowywano nimi żony, siostry i matki. Stanowiły również niezbędną dekorację corocznych pochodów z okazji Święta Pracy. Od momentu pojawienia się na naszym rynku róż i tulipanów, które przybyły z zachodu, niestety goździki powoli zaczęły wychodzić z mody.

goździki

Jaki bukiet i dla kogo?

Na szczęście niedawno kwiaty te powróciły do łask i znów są świetną propozycją na każdy dzień. Wzorem ubiegłego wieku, można je wręczać znajomym paniom z okazji ich święta 8 marca lub na urodziny, czy imieniny. Coraz częściej trafiają także do wiązanek niesionych przez panny młode w dniu ślubu, jak również do męskich butonierek. Kupując bukiet, można zdecydować się zarówno na tylko ten jeden gatunek, z płatkami w jednym albo kilku kolorach, jak i na kreatywne kompozycje z innymi kwiatami. Przyjęło się, że pasują do gerber, lilii, irysów, chryzantem oraz anemonów, często wplata się je również jako przeciwwagę dla bardziej okazałych róż. Wybór jest bardzo duży, warto więc odkryć swój ulubiony sposób wykorzystania goździków.

Współczesny rynek oferuje ogromną różnorodność innych gatunków, odpowiadającą na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Nie zapowiada się jednak, by goździk miał zniknąć z grona najpopularniejszych kwiatów w Polsce, ponieważ jego subtelnego uroku oraz intensywnego zapachu nie da się podrobić.