Goździki - czego są symbolem?

Goździki to jedne z najczęściej wybieranych kwiatów. Często są dopełnieniem bukietu składającego się z kilku różnych gatunków, ale przepięknie prezentują się również w momencie, gdy są jedynym elementem wiązanki. Czy wiesz, co symbolizują?

Goździki - co symbolizują?

Dlaczego goździki są tak często wybieranym gatunkiem? Jednym z powodów jest fakt, iż są to kwiaty dostępne przez cały rok. Mają kilka różnych znaczeń, natomiast wszystkie są jak najbardziej pozytywne. Symbolizują odwagę i zadowolenie, a także miłość i wyjątkowość. Wiele mówi się o tym, że kwiaty te to doskonałym upominkiem dla osoby, wobec której czujemy podziw i darzymy ją szczerymi uczuciami. Są również oznaką zauroczenia. Idealnym sposobem na wyznanie miłości jest więc podarowanie jej Bukietu Sycylijskiego, w którym to goździki zostały połączone z różowymi różami i gerberami w intensywnym, ciepłym kolorze. Równie dobrym rozwiązaniem jest Bukiet Wakacyjny, który zachwyca pięknem przeróżnych barw i z pewnością wywoła uśmiech na twarzy osoby obdarowywanej. 

goździkiKwiaty o barwnej historii

Wiele gatunków kwiatów ma swoją historię, która mówi co nieco o ich znaczeniu i ważności. Nie inaczej jest w przypadku goździków. Wzmianki o tym gatunku można było znaleźć już w dziele Owidiusza, poety rzymskiego urodzonego w 43 roku p.n.e. Artysta wspomniał o nich przy okazji historii o bogini łowów, Dianie. Są więc hodowane już od dwóch tysięcy lat, natomiast do Polski dotarły z Anglii w XVI wieku. Ich łacińska nazwa pochodzi od słowa “dios”, które można przetłumaczyć na takie przymiotniki, jak piękny, a nawet boski. Warto mieć jednak na uwadze, że kwiaty te nie wszystkim kojarzą się dobrze. Starsze osoby widząc je bardzo często mają przed oczami czasy komunizmu. To właśnie wtedy były dekoracją stołów w restauracjach i kawiarniach, a razem z rajstopami stanowiły symbol Dnia Kobiet.

Kolory goździków mają znaczenie!

Jak wiadomo, znaczenie ma nie tylko konkretny gatunek kwiatów, ale również ich kolor. Zasada ta nie zmienia się, gdy mówi się o goździkach.

  • Różowe goździki są oznaką szczerych uczuć. Symbolizują czystą miłość, romans i kobiecość.
  • Czerwone goździki mają podobne znaczenie, co czerwone róże. Oznaczają miłość, pasję i podziw. 
  • Białe goździki to kwiaty, które, poza szczerymi uczuciami, przekazują osobie obdarowywanej informację o tym, że ten, kto postanowił podarować ten prezent jest bardzo przywiązany do adresata.
  • Żółte goździki wielu osobom nie kojarzą się z niczym dobrym. Kwiaty w tym kolorze mają raczej negatywny wydźwięk - w tym przypadku mogą symbolizować odrzucenie. 

Goździki to gatunek idealny niemal na każdą okazję. Można podarować je zarówno swojej drugiej połówce, jak i mamie, teściowej, czy przyjaciółce. Doskonale sprawdzą się również jako prezent dla mężczyzn - oni wbrew pozorom również lubią dostawać kwiaty!