Delikatne lilie w roli głównej

Lilie to bez wątpienia jedne z najbardziej efektownie wyglądających kwiatów ciętych. Te duże i okazałe kwiaty pozwalają na stworzenie oryginalnych bukietów na wszelkiego rodzaju okazje – zarówno wesela, jak i imprezy okazjonalne.

Lilie białeDo cech charakterystycznych lilii zaliczyć można przede wszystkim długą łodygą, dzięki czemu wygląda ona bardzo dostojnie. Kwiat ten występuje w niemal każdym kolorze, wyjątek stanowi niebieski. Spotkać można go zarówno w postaci jednobarwnej, jak i wielobarwnej, co czyni go bardzo ciekawym elementem bukietów. Lilie dobrze wyglądają w towarzystwie frezji lub drobnych róż. Floryści często komponują piękne, subtelne bukiety tylko z samych, różnokolorowych lilii łącząc je na przykład z trawą niedźwiedzia lub zielonymi liśćmi.

Lilie to kwiaty z wielowiekową tradycją znaczeń - znane od pokoleń zawsze niosły ze sobą pozytywne skojarzenia. Pierwsze wzmianki pochodzą już od starożytnych Greków i Rzymian, dla których lilie symbolizowały czystość i liczne potomstwo. Panny młode w tamtych czasach zdobiły swoje głowy wiankami z lilii, zaś mężczyźni chętnie obdarowywali liliami wybranki swojego serca. W Egipcie i krajach Bliskiego wschodu z kolei kwiat lilii związany był z kultem płodności. O lilii uosabianej w innych kulturach z boginiami miłości, mówiono że pachnie miłością. Ze względu na ich intensywny, słodki zapach w starożytnym Rzymie wykorzystywano je do wypełniania poduszek i kołder.

Bukiet koktajlowyRównież w chrześcijaństwie lilia zyskała swoje znaczenie. Od wieków symbolizuje pobożność, czystość i niewinność. W ikonografii lilia towarzyszyła wizerunkom świętym, podkreślając ich bezgrzeszność, natomiast w sztuce często pojawiała się jako ornament, zwłaszcza w obrazach przedstawiających zmartwychwstanie Marii Panny. Majestatyczny wygląd kwiatu doceniono również na dworach królewskich - motyw lilii pojawiał się na szatach królewskich, berłach, tronach i monetach.

Wizerunek lilii kojarzonej z pogrzebem odchodzi w zapomnienie. Te eleganckie kwiaty coraz częściej pojawiają się w wiązankach ślubnych. Ich dostojny wygląd pozwala na stworzenie nietuzinkowych bukietów podkreślających rangę uroczystości. Panny młode decydujące się na wybór lilii w ich najważniejszym dniu nie żałują tego wyboru - zarówno białe, jak i kolorowe lilie doskonale sprawdzają się w roli ślubnej ozdoby. Szeroka gama barwna kwiatów pozwala na wiele możliwości w komponowaniu bukietów wyróżniających się na tle sukni.

Kompozycja Kryształowy KielichDecydując się na liliową wiązankę ślubną należy pamiętać o tym, że pyłek z pręcików kwiatów może ubrudzić suknię. Aby temu zapobiec, należy je usunąć a same kwiaty, aby zachowały dłużej trwałość podczas ceremonii, najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu.

Piękno i zapach lilii sprawiają, że mają one wiele entuzjastów. Stworzenie spektakularnego efektu oryginalnych kwiatowych dekoracji nie wymaga wiele wysiłku. Warto więc, szukając kwiatów na specjalną okazję, rozważyć wybór pięknych i delikatnych lilii.