Coś dobrego dla największych kawoszy

Jednym z najbardziej lubianych i popularnych napojów w Polsce jest kawa. Jej aromatyczny, niepowtarzalny smak pobudza do działania, a także pozytywnie wpływa na rozwój mechanizmów obronnych organizmu. Już 29 września wszyscy miłośnicy picia małej czarnej  będą mieli okazję obchodzić Międzynarodowy Dzień Kawy.

Historia pełna aromatu

Chociaż sięgamy po kawę codziennie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka jest historia tego wyjątkowego napoju. Według dawnych legend kawa miała przewędrować do Europy z terenów Etiopii lub Jemenu, a jej odkrywcami byli lokalni mnisi. Nie ma natomiast żadnych wątpliwości co do tego, że pierwsze kawiarnie pojawiły się na obszarze Stambułu w XVI w., a następnie w miastach portowych, takich jak Amsterdam czy Londyn. Mieszkańcy Polski zaczęli się rozkoszować smakiem kawy nieco później, bo dopiero pod koniec XVII w. Od tamtej pory kawa stała się najpierw napojem elit, a po krótkim czasie zyskała także popularność pośród pozostałych grup społecznych. Od XIX w. rozpoczął się okres rozkwitu i rozwoju usług proponowanych przez nowe kawiarnie, szczególnie w Krakowie. Niezmienna miłość do najróżniejszych rodzajów kawy trwa w Polsce po dziś dzień i bez wątpienia pogłębia się z każdą wypitą przez nas filiżanką.

Wrzesień pachnie kawą

Kawowa rozkoszMiędzynarodowy Dzień Kawy to doskonała okazja do tego, aby rozkoszować się aromatem naszego ulubionego napoju w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Według opinii lekarzy kawa posiada nie tylko doskonały smak, lecz także liczne walory zdrowotne. Jest bowiem bogata w usprawniające działanie narządów wewnętrznych przeciwutleniacze. Dzięki nim istnieje możliwość usunięcia z organizmu niebezpiecznych, wolnych rodników. Ponadto, kwas kawowy wpływa pozytywnie na wzmocnienie odporności. Aby zachować dobroczynne właściwości kawy, najlepiej spożywać ją po wcześniejszym zaparzeniu w ekspresie ciśnieniowym lub przelewowym. Ten sposób przygotowania kawy zapobiega przedostawaniu się do napoju fusów, które zawierają niezdrowe tłuszcze osłabiające układ krążenia.

Dla każdego kawosza

Wypicie smacznej, gorącej kawy przynosi każdemu poczucie relaksu, a jednocześnie zachęca do podejmowania nowych wyzwań. Pewnie dlatego tak chętnie sięgają po nią osoby spędzające cały dzień w pracy. Kawa będzie również doskonałym pomysłem na prezent urodzinowy, imieninowy lub przygotowywany w ramach podziękowania. Konkretny gatunek kawy: arabika, robusta, przeznaczony do zaparzania cappuccino, czy też delikatnej latte będzie idealnie pasował jako dodatek uzupełniający przepiękny bukiet kwiatów. Dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez małej czarnej warto wybrać specjalnie skomponowany kosz z różnymi rodzajami kaw. Poszczególne propozycje zawierają wyjątkowe, najwyższej jakości kawy mielone. W szerokiej ofercie koszy z kawami warto zwrócić uwagę na „Kawową rozkosz”, odznaczającą się elegancką formą, a także wzbogaconą o wykwintny likier i przepyszne czekoladki. Dodatkowo, doskonałym wyborem będzie również „Koszyk dla Anny” składający się z dużego opakowania kawy mielonej oraz zestawu słodyczy. Taki prezent bez wątpienia sprawi radość każdej obdarowanej osobie, zwłaszcza tej, która kocha kawę.

Międzynarodowy Dzień Kawy to idealna okazja do tego, aby spotkać się z najbliższymi i wspólnie rozkoszować się smakiem tego niezwykłego napoju. Kawa potrafi poprawić samopoczucie zarówno po ciężkim dniu, jak i zrelaksować podczas lektury książki w domowym zaciszu. Jest także doskonałym pomysłem na prezent dla przyjaciół oraz członków rodziny, niezależnie od charakteru święta.