Ciekawostki na Dzień Florysty

Każdy z nas uwielbia otrzymywać piękne kwiaty! Pamiętajmy jednak, że za niesamowitymi kompozycjami zawsze stoi niezwykle zdolny florysta, które je przygotował. Dlatego z okazji ich święta dzisiaj kilka ciekawostek na temat tego zawodu!

Skąd wziął się zawód florysty?

Sam zawód florysty nie jest niczym nowym. Piękne, ozdobne kompozycje towarzyszą ludziom przecież od wieków. Pierwszy raz jednak wspomniane określenie pojawiło się w 1990 roku w “Przeglądzie Tygodniowym”, a do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności trafiło dopiero 13 lat później! Wcześniej osoby, które zajmowały się kwiatami określano mianem “bukieciarza”. Dzisiaj termin ten niemal całkowicie wyszedł z użycia, z tego względu, że obowiązki florystów są znacznie szersze, a dodatkowo oni sami uznają swoje działania za pracę twórczą, kreatywną. Bukieciarz z kolei jest określeniem fachu, można by powiedzieć, że wręcz bardziej rzemieślniczym, gdzie brakuje często miejsca na ten pierwiastek sztuki oraz fantazji i pozostaje się przy wyuczonych metodach oraz schematach. Warto tutaj dodać także dwa słowa na temat Dnia Florysty, który obchodzony jest od 2010 roku. Ustanowiony został przez Forum Kwiatowe i przypada 27 kwietnia.

Czego oczekuje się od florysty?

Jak już wspomnieliśmy w pracy florysty pojawia się ten pierwiastek twórczy, dlatego bardzo ważne jest, aby osoba trudniąca się tym fachem mogła pochwalić się szeroką gamą pomysłów oraz umiejętnością kreatywnego myślenia. Ważne są tutaj także zdolności manualne, które pomogą układać rośliny w niebanalne kształty, zawiązywać piękne kokardy oraz realizować wszystko to, co podpowie floryście wyobraźnia. Nie możemy jednak zapomnieć o kwestiach dotyczących wiedzy teoretycznej - aby odpowiednio dbać o rośliny przydatne są informacje z zakresu botaniki, fizjologii roślin ciętych i doniczkowych a także metod przechowywania i pielęgnacji. Bardzo ważne są również umiejętności komunikowania się, ponieważ pamiętajmy, że praca florysty to nie tylko praca z kwiatami, lecz też z naszymi klientami, którzy często mają konkretne wizje, które chcą zrealizować. Jest to zawód na pewno dla osób, które nie chcą się nudzić, nie lubią schematyczny zajęć, gdzie każdy dzień wygląda tak samo.

Zadania florysty

Jakie więc konkretnie są zadania florysty? Oczywiście wielu z nas wydaje się, że jego podstawowym zadaniem jest komponowanie pięknych bukietów, które zakupić możemy w kwiaciarniach. Jednak nie tylko. Floryści zajmują się również przygotowaniem różnego rodzaju ozdób roślinnych, które wykorzystywane są przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Mogą być to zarówno ozdoby na większe metraże, lecz również subtelne kompozycje, jakie umieszczamy chociażby na stołach. Do tego warto jest wspomnieć o oprawach na przykład sesji zdjęciowych. Z kwestii bardziej technicznych trzeba dodać informację o pielęgnacji i właściwym przechowywaniu roślin. Jakich narzędzi nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie florysty? Wskażmy chociażby w odpowiedni sposób wyprofilowane nożyczki, ściągacz do kolców, sekator, nożyk czy pistolet do kleju, który ułatwi nam proces dekorowania.

Zawód florysty to bez wątpienia bardzo ciekawy fach. Warto jednak podkreślić, że nie dla każdego, ponieważ wymaga on dużo cierpliwości i kreatywności!