Choinkowe trendy 2017 roku

Tradycja ubierania choinki to w polskich domach popularny, choć dość młody zwyczaj. Przypuszcza się, że trafił na słowiańskie ziemie za pośrednictwem Niemiec dopiero w XIX wieku. Mimo to większość osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez pięknie udekorowanego drzewka. W jaki sposób przyozdobić je by było stylowe i modne? Poniżej kilka wskazówek, opartych o tegoroczne trendy.

Glamour

bombkaStyl elegancki nie pojawiał się od dawna w spisie świątecznych trendów, w tym roku projektanci i twórcy designu zaskakują, promując go niemal w każdej aranżacji. Chcąc podążać za tym trendem, wybierz proste kształty swoich ozdób, klasyczne pękate bombki, wrzecionowate sople czy płatki śniegu. Pamiętaj jednak, aby nie mieszać zbyt wielu różnych form, może to dać chaotyczny efekt. Barwy jakie dominują w tej propozycji to ciemne odcienie butelkowej zieleni, szmaragd, granat, bordo i karmazyn. Choć są to kolory trudne, mogące stworzyć zbyt ponurą całość, należy ożywić je złotem, o bardzo modnym w tym sezonie różowym zabarwieniu, klasycznym żółtym lub mieniącym srebrem. Wskazany jest wybór jednego elementu np. łańcucha, aby nie uzyskać wizualnego kiczu. Taka wersja choinki dobrze dopasuje się do prostych, raczej dużych, wnętrz o białych lub kremowych ścianach. Kiepskim pomysłem jest ustawienie takiego drzewka na poddaszu, niski strop nie będzie współgrał z elegancką formą ozdób.

Choinka rustykalna

Drugim silnym trendem, nawiązującym bezpośrednio do wszechobecnego stylukonik skandynawskiego jest minimalizm połączony z wpływami rustykalnymi. Charakteryzuje się oszczędnością i powściągliwością w dodawaniu ozdób. Często można spotkać drzewka z zaledwie kilkoma bombkami przewiązane wstążką lub jednym łańcuchem świetlnym. Dzięki takim rozwiązaniom na pierwszy plan wychodzi zieleń choinki, czyli motyw przewodni trendu - oddanie hołdu naturze. Materiałami z jakich dekoracyjne elementy są wykonane to najczęściej drewno, filc i wiklina, rzadziej spotyka się metal i szkło. Dopuszczalne są w zasadzie wszystkie formy i kształty, jeżeli tylko zachowany jest umiar. Jeśli chcesz jeszcze bardziej nawiązać do rustykalnych tradycji sięgnij po przedstawienia zwierząt, płatków śniegu, krasnali, dzwonków, sanek czy mikołajów, wybór jest ogromny, możesz także pokusić się o zrobienie własnych, oryginalnych dekoracji np. na szydełku. Ażurowe dodatki świetnie wpiszą się w minimalistyczny, wiejski klimat. Kolorami, które bezsprzecznie wiodą prym są biel, szarości, beże i delikatne odcienie czerwieni. Taka propozycja idealnie sprawdzi się do wnętrz w stylu cottage lub tych o skandynawskim charakterze.

Nowatorskie rozwiązania

białaCo roku wśród trendów nie brakuje nowatorskiego podejścia, w sezonie 2017 przejawia się ono poprzez obecność całkowicie białych choinek. Sztuczne drzewka pokrywa się farbą, która ma imitować śnieg, do tego dobiera się dodatki w tym samym kolorze, przełamane czasami jedną mocniejszą barwą np. ciemną zielenią lub granatem. Kolejnym ciekawym zjawiskiem odbiegającym od tradycyjnych rozwiązań jest wybór gatunku rośliny, która ma być świątecznym drzewkiem. Klasycznie wybiera się spośród jodeł, świerków i sosen, natomiast w nowoczesnej wersji dominują egzotyczne cyprysy, ostrokrzewy, jodły koreańskie, a nawet palmy daktylowe.

Mimo, że co roku pojawiają się nowe trendy, obejmujące różne kolory i wzory, najważniejsze jest to, aby udekorowana choinka sprawiała radość całej rodzinie i wprowadzała do domu świąteczny nastrój. Bez względu na to czy podążasz za modą czy decydujesz się na klasyczne rozwiązania, pamiętaj, by tradycja ubierania świątecznego drzewka była Waszym wspólnym przedsięwzięciem i okazją do spędzenia czasu razem z najbliższymi.