A we włosach Panny Młodej... kwiaty

Sezon ślubny w pełni. Wiele Panien Młodych zastanawia się jak dopracować swoje weselne fryzury, tak by były one wyjątkowe i niepowtarzalne. Intrygującym pomysłem jest wplecenie we włosy żywych kwiatów, które właściwie nigdy nie wychodzą z mody. W różnych kulturach, na całym świecie, kobiety od wieków czeszą się, ozdabiając fryzury kwiatami. Kwiaty idealnie pasują do romantycznego i delikatnego wyglądu Panny Młodej. Dodają wdzięku, kobiecości i naturalności.

Kwiaty we włosy można wpiąć na masę sposobów, np. wpleść w bok lub tył fryzury. Należy jednak pamiętać, by ich liczba była nieparzysta. Najważniejsze jest, by kwiaty przez całą zabawę weselną wyglądały naturalnie i świeżo. Dlatego floryści powinni je odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, m.in. preparatami, które opóźniają więdnięcie. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe kwiaty, które w każdej chwili można wymienić, ponieważ pomarszczone, z ciemnymi płatkami nie będą wyglądały efektownie i popsują uczesanie.

Kwiaty we włosach panny młodejFryzury ślubne najczęściej ozdabia się różami, orchideami, gardeniami lub liliami. Czasami jednak fryzury są ozdabiane delikatniejszymi, drobniejszymi kwiatami: stokrotkami, konwaliami, jaśminem bądź goździkami. Wato pamiętać, że do klasycznego koka pasuje niemal każdy rodzaj kwiatów. Duży, charakterystyczny, świeży kwiat jest odpowiedni do włosów rozpuszczonych lub podpiętych z boku głowy, np. nad uchem. Natomiast do loków lepiej wybrać drobne kwiatki. Kwiaty wpinane we włosy powinny być powtórzone w wiązance ślubnej i obowiązkowo w butonierce pana młodego.

Nie ma sztywnych reguł wyznaczających kolorystkę ozdób wpinanych w fryzurę. Jednak warto zwrócić uwagę na symbolikę barw kwiatów. Biel symbolizuje niewinność, róż pasję i namiętność, a pomarańcz oznacza czystość i cnotę. Czerwone róże symbolizują namiętność, zaś tulipany w tych samych kolorach uosabiają miłość idealną. Panna młoda decydując się na kwiaty w kolorze purpury powinna wiedzieć, że są one symbolem dostojeństwa i majestatu. Taka ozdoba może być dodatkiem do welonu lub dla niego alternatywą.

Wianek ślubnyCiekawym rozwiązaniem są również wianki, które jeszcze jakiś czas temu zdecydowanej większości kojarzyły się jedynie z Pierwszą Komunią, a dziś cieszą się niezwykłą popularnością także na ślubach. Niewiele osób wie, że wianek jest najstarszą ozdobą panny młodej. Wyparty przez welony, tiary, kapelusze i opaski, dziś wraca do mody w wielkim stylu. Wianek, oprócz tego, że jest przepiękną ozdobą, jest też podkreśleniem poczucia bliskości z Matką Naturą i pewnego rodzaju hołdem w stronę polskiej kultury i tradycji jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Warto zdecydować się na wianek z żywych kwiatów, który wygląda subtelnie i uroczo, a przede wszystkim przepięknie pachnie. Jeżeli suknia ślubna jest skromna, można wówczas zdecydować się na wianek z kolorowych kwiatków - margaretek, goździków, róż, a nawet z chryzantem. Najczęściej jednak wybierane są białe lub delikatnie różowe kwiaty, szczególnie wówczas gdy suknia jest bogato zdobiona.