Torty dekorowane żywymi kwiatami

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem decyduje się na podjęcie wyzwania, jakim jest przygotowanie tortu. Zadanie to wymaga nie tylko umiejętności kulinarnych, ale również pomysłowości oraz precyzji w dekoracji samego ciasta.

Kwiaty na torcieWarto zaznaczyć, że samodzielne zrobienie tortu może okazać się wyjątkowym prezentem na wiele okazji, m.in. na urodziny dziecka, matki, męża, przyjaciółki, czy też np. na Dzień Matki czy Dziadka. Samo wykończenie tortu to sztuka. Dlatego potrzebny jest pomysł oraz czas na jego realizację. Są jednak okazje, na które wykonania tego szczególnego rodzaju ciasta, nie powierza się amatorom.

Taką okazją zdecydowanie jest ślub. Weselny tort to już nie tylko ciasto, lecz niemalże rytuał, a jego projekt oraz wykonanie nie raz spędza Młodej Parze sen z powiek. W ostatnich latach trendem staje się zastąpienie marcepanowych dekoracji żywymi kwiatami. Kolorowe kwiaty są z pewnością bardziej estetyczne i efektowne. Dzięki właściwie dobranej kompozycji i kolorystyce, tort może wzbudzić zachwyt wszystkich weselnych gości. Dobór kwiatów często jest trudnym zadaniem. Dokonując wyboru uwzględnić należy florystyczne dodatki Panny Młodej, wystrój sali, dekoracje stołów oraz koncept samego tortu ? jego kształt, kolor, smak itd. Warto też wziąć pod uwagę to, jakie kwiaty kwitną w danym miesiącu, by uniknąć zbędnych zmartwień związanych z brakiem dostępności swoich ulubionych gatunków.

Bukiecik róż na torcieNiekiedy spotkać można się z oporem przed połączeniem kwiatów z jedzeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiele gatunków kwiatów jest jadalnych (również w restauracjach spotkać się możemy z piękną ozdobą w postaci kwiatów na talerzu). Najbardziej znane gatunki ozdobnych kwiatów jadalnych to: goździki, bratki, fiołki wonne, róże, nasturcje, bławatki, stokrotki, słoneczniki, begonie, bez oraz wiele kwiatów drzew owocowych. Z pewnością należy uniknąć styczności ciast z roślinami trującymi, m.in. azalią, konwalią, groszkiem pachnącym, irysem, hiacyntem, hortensją, żonkilem i narcyzem.

Decyzja o samodzielnym wykonaniu tortu oraz jego florystycznej dekoracji powinna być dobrze przemyślana. Żywe kwiaty z pewnością nie zachwycą dziecka czy nastolatka. Dekoracje na torcieMogą się jednak spodobać dorosłej osobie, zwłaszcza kobiecie, np. mamie, siostrze czy przyjaciółce. Taka kompozycja wymaga też wcześniejszego przygotowania. Domowy sposób polega na zanurzeniu główek kwiatów w białku, następnie posypaniu ich cukrem i ułożeniu w kubku, tak by wzajemnie się nie dotykały. Należy to rozplanować w czasie tak, by białko mogło dobrze wyschnąć i w efekcie czego jego nadmiar nie ściekał na tort. Można także przed zanurzeniem kwiatów w białku zasypać je kaszą manną i ładnie uformować. Ułożenie kwiatów na torcie, bądź też w cieście, powinno się odbyć na krótko przed jego podaniem. Wówczas kwiaty zachowają swój świeży wygląd. By uniknąć bezpośredniego kontaktu łodyg roślin z ciastem, można je zgrabnie i precyzyjnie owinąć np. folią aluminiową.

Dekorowanie tortów kwiatami to zdecydowanie wyzwanie dla każdego, kto chce pozytywnie zaskoczyć gości. Jeżeli wcześniej się tego nie robiło, warto przed wydarzeniem, na które będzie się przygotowywało taki tort, zrobić kilka prób, aby na tę konkretną datę wyszedł on wyśmienity.