Pyszne konfitury z kwiatów

Powszechnie wiadomo, że kwiaty cieszą oko swym wyglądem, a zmysł powonienia -  wyjątkowym zapachem. Ale ich działanie może wpływać na jeszcze jeden zmysł: smak. Od wieków przygotowuje się napary i przetwory z kwiatów, w tym słodkie i pachnące konfitury.

konfiturazrozyJednym z najpopularniejszych kwiatów Pyszne jest róża. Jej zastosowanie można dostrzec również w gastronomii - napary z dzikiej róży stosowano już w średniowieczu w zwalczaniu gorączki oraz przeziębień. Owoce dzikiej róży są bogate w witaminę C, dzięki czemu jest składnikiem wielu suplementów diety. Jednak nie każdy wie, że ta piękna i zdrowa roślina jest również bardzo słodka. Konfitury otrzymywane z płatków róży charakteryzują się cudownym zapachem oraz barwą, a ich przygotowanie wcale nie jest pracochłonne. Idealnie nadają się do wyrobów cukierniczych oraz herbat. Równie popularna jest konfitura z czarnego bzu. Dla osób, które nie przepadają za jej smakiem, poleca się urozmaiconą wersję z kwiatami lawendy, która dodaje niespotykanego aromatu.

Konfitura z mniszka lekarskiego

Trochę rzadziej spotykanymi konfiturami są te, które przygotowuje się z kwiatów zrywanych na łąkach. Jednym z nich jest mniszek lekarski, z którego żółtych płatków można przygotować słodką konfiturę, wypełnioną zapachem lata. Konfitura ta charakteryzuje się mocno kwiatowym smakiem. Podczas zbierania kwiatów mniszka należy wybrać miejsce z dala od ruchliwych tras, aby kwiaty nie były zanieczyszczone. Najlepiej udać się w tym celu na wycieczkę za miasto, dzięki czemu można zrelaksować się podczas przebywania na pachnącej łące.

Podobnym kryterium należy kierować się w poszukiwaniu krzewów jaśminowca, z którego kwiatów również można przyrządzić aromatyczną konfiturę. Okazuje się, że ta roślina ma wiele leczniczych zastosowań. Kwiaty jaśminowca mają działanie uspokajające, przeciwzapalne oraz stosowane są w leczeniu nadciśnienia. Można stwierdzić, że konfitura z tych kwiatów charakteryzuje się nie tylko delikatnym smakiem oraz zapachem, ale również jedzenie jej ma dobroczynne działanie dla organizmu.

Pyszne konfitury

Zarówno z płatków fioletowych, jak i z białych, można przyrządzić niesamowitą konfiturę fiołkową. Podczas wiosennego spaceru warto zatrzymać się, zerwać drobne kwiaty fiołków i wykorzystać je do konfitury. Taka słodka, pachnąca wiosna zaklęta w słoiczku będzie idealnym lekarstwem na jesienną chandrę. Dla miłośników krwistoczerwonych maków, niezwykle pięknych i tak samo delikatnych kwiatów, dobra wiadomość: z ich płatków również można przygotować konfiturę. Ich charakterystyczny, gorzko-mdły smak na pewno idealnie skomponuje się z popołudniową herbatą. Tuż obok maków na łące można znaleźć pachnące chabry, których wianki ozdabiają głowę niejednej panny. Jeśli chodzi o konfiturę, również można przygotować ją z tych niebieskich kwiatów.

Konfitury z kwiatów są łatwe do przygotowania, a potrzebne produkty dostępne są w każdym sklepie. Warto samemu przygotować takie pachnące łakocie, które będą cudownie pachnieć oraz smakować. Prezent w postaci samodzielnie przygotowanej konfitury wzbudzi wiele pozytywnych emocji oraz wspomnień ? szczególnie wśród miłośników kwiatów.