Goździki - co symbolizują te kwiaty?

Goździki: jedni je uwielbiają, a inni uważają za relikt minionej epoki. Na jaką okazję możemy je podarować? Dzisiaj zastanowimy się, co “mówią” nam wskazane kwiaty.

Goździki: kwiaty cięte w stylu retro

Goździki to kwiaty o niezwykle długiej historii, ponieważ wzmianki o nich możemy znaleźć już w dziele, jakim są “Metamorfozy” Owidiusza. Pojawiają się one przy okazji historii o bogini łowów, Dianie. Warto także wspomnieć o tym, że swoje miejsca mają również w “Historii naturalnej roślin”, jaka spisana została Teofrasta. Powszechnie hodowane są one od dwóch tysięcy lat, do Polski przywędrowały jednak dopiero w XVI wieku z Anglii. Łacińska nazwa roślin pochodzi od słowa “dios”, co oznacza piękny, a wręcz boski. Niestety jednak te niesamowite rośliny w Polsce kojarzą się, szczególnie starszym osobom, w sposób negatywny. To właśnie czerwone goździki były kwiatami związanymi ściśle z czasami komunizmu: gościły w restauracjach czy kawiarniach na stolikach czy stanowiły też najpopularniejszy prezent, jakim obdarowywano się w dniu urodzin, imienin czy przy innych okazjach. Były także, razem z rajstopami, jednymi z najbardziej znanych w tamtym czasie symboli Dnia Kobiet.

Bukiet ArtemidaSymbolika kwiatów: co oznaczają goździki?

Goździki to kwiaty, jakie znakomicie sprawdzą się przy wielu, różnych okazjach. Jest tak nie tylko za sprawą ich cudownego wyglądu, lecz także symboliki. Goździki ogólnie odczytywane są jako oznaka pozytywnych emocji, obietnicy czy zauroczenia, dlatego bez obaw możemy podarować je na przykład osobie, w której się skrycie podkochujemy! Tutaj świetnie zda egzamin jedyny w swoim rodzaju Bukiet Artemida, gdzie goździki zostały zestawione z uroczymi tulipanami, różami czy alsometriami. Całość utrzymana jest w bajecznej, pastelowej kolorystyce, lecz jednocześnie kompozycja sprawia wrażenia bardzo “żywej”, poprzez dodatek zieleni dekoracyjnej, dzięki czemu bukiet to świetne rozwiązanie na niemal każdą okazję. Warto też spojrzeć na niezwykle energetyczny Bukiet Słoneczne lata. Rośliny przyjmujące żółty kolor to wspaniałe wyjście dla każdego, kto chce wpuścić do swojego wnętrza trochę radości!

Co symbolizują kolory kwiatów?

Mówiąc o symbolice goździków warto jest także zwrócić uwagę na to, co “mówią” nam konkretne barwy. Najpopularniejsze, czyli czerwone goździki, uznawane są za oznakę pasji i podziwu, lecz jednocześnie miłości. Chcąc obdarować ważną nam osobę właśnie tego typu roślinami spójrzmy na klasyczną kompozycję, jaką są Kwiaty-goździki. Delikatne kwiaty zostały tutaj zestawione z hiperikum oraz liściami orzechowca. Dane przybranie nadaje całości wiele elegancji i zdecydowanie pomoże nam wyrazić płomienne uczucia! Różowe goździki z kolei mają świadczyć o zakochaniu, białe na myśl nasuwają czystość i niewinność. Żółte z kolei dawniej były uznawane za symbol odtrącenia, jednak od tego przekonania coraz częściej się odchodzi.

Goździki to bez wątpienia wyjątkowe kwiaty, za pomocą których jesteśmy w stanie naprawdę dużo wyrazić. Dodatkowo prezentują się one wspaniale, połączone w różne kompozycje, dlatego naszym zdaniem to znakomity prezent!