Magiczna moc jemioły

Zapytani o kojarzące nam się ze świętami Bożego Narodzenia rośliny bądź kwiaty, z pewnością na pierwszym miejscu wymienimy obowiązkową w każdym domu choinkę (można ją w całości udekorowaną! zamówić na stronie kwiaciarni Poczta Kwiatowa). Po niej w kolejce stoi poinsecja, szerzej znana pod nazwą gwiazda betlejemska.  A dalej?

jemiola_swietaTo już jest miejsce dla jemioły, po którą sięgamy z roku na rok coraz częściej i chętniej. To właśnie z nią związana jest dość ciekawa tradycja. Stając pod nią zakochani obowiązkowo muszą się pocałować.

Ten stary anglosaski zwyczaj znany nam raczej z filmów, od jakiegoś czasu także w naszym kraju zdobywa popularność.

Genezą obyczaju będą jak zawsze starodawne obrzędy i wierzenia w magiczne moce przypisywane roślinom. Przez naszych przodków uznana za symbol płodności ze względu na zdolność do szybkiego rozmnażania i rozrastania. Właściwości medyczne rośliny doceniamy i dziś. Po jemiołę sięga współczesna farmaceutyka wykorzystując ją jako składnik niektórych preparatów. Podobno jej właściwości wspomagają leczenie nadciśnienia oraz miażdżycy.

gwiazda_swietaSkandynawowie wierzyli, iż jemioła to symbol pokoju, a, aby rozejm trwał jak najdłużej, wrogowie powinni go oznajmiać stojąc pod rośliną. Z biegiem czasu obyczaj ten został przeniesiony także na skłóconych małżonków. To właśnie te praktyki kulturowe przyczyniły się do znanego w naszych czasach zwyczaju. Dziś, opierając się na dawnych wierzeniach, powszechnie uważa się, że całowanie pod jemiołą przynosi zdrowie, płodność, a dla panien staje się zapowiedzią szybkiego zamążpójścia. Gałązki rośliny wraz z dekorującymi je wstążkami powinniśmy zawiesić pod sufitem nad wigilijnym stołem oraz nad drzwiami wejściowymi. By zgody i przyjaźnie zawarte pod jemiołą miały szanse przetrwać, musimy trzymać wigilijny pęk przez cały kolejny rok. Inaczej jej magiczna moc straci na sile.