Tulipomania trwa - poznaj ciekawostki o tulipanach

Jak praktycznie każdego roku, wraz z wiosną, powraca moda na tulipany. Zanim podejmie się decyzje o wysłaniu komuś bukietu, który zawiera te wyjątkowe kwiaty, warto dowiedzieć się o nich więcej. Prezentujemy garść ciekawostek na temat ich historii oraz współczesnego znaczenia.

Nazwa kwiatu

tulipanyW niemal każdym języku nazwa tego kwiatu brzmi bardzo podobnie, od angielskiego “tulip”, przez niemieckie “tulpe”, aż do szwedzki “tulpan”. Oczywiście nie jest to żaden zbieg okoliczności - słowo weszło do użycia, kiedy zaczęto hodować tulipany w Europie. Pochodzi od ottomańskiego “tülbend” lub perskiego “delband” - oznaczają one materiał do tworzenia turbanu lub po prostu sam turban. Ogrodnikom od zawsze ułożenie płatków kojarzyło się właśnie z kształtem tego nakrycia głowy.

Europejskie początki

Orientalne skojarzenia związane są również z tym, że właśnie z Bliskiego Wschodu przywędrował ten gatunek do Europy. Chociaż w okolicach pustynnych tulipany rosną dziko, zauważone zostały na dworach sułtańskich. Za europejskiego pioniera uprawy uznaje się powszechnie botanika Carolusa Clusiusa. Otrzymał on cebulki od cesarskiego ambasadora, a następnie na drodze eksperymentów stworzył odmiany, które mogą bez przeszkód rosnąć w chłodniejszym klimacie.

Tulipomania? To prawdziwe zjawisko!

Użyte w tytule słowo “tulipomania” to nie neologizm, tylko nazwa zjawiska, które faktycznie zaobserwowano w przeszłości. Określa się tak nagłą modę na ten gatunek, trwającą w Holandii w latach ‘30 XVII wieku. Stał się wtedy symbolem luksusu, a cebulki niejednokrotnie kosztowały tyle, co dom w Amsterdamie! Choć szał minął, wyrażenie jest do dzisiaj obecne w języku. Dla przykładu, ekonomiści określają tak czasami bańkę spekulacyjną bądź niewytłumaczalny wzrost popytu na jakieś dobro.

Tulipanowy ogród

Tulipan jest narodowym symbolem Holandii, więc nie można pominąć ciekawostki rodem z tego kraju. Nie tylko eksportuje on rocznie najwięcej, bo ponad miliard tych kwiatów, ale również może się pochwalić najbardziej obszernym ogrodem bazującym na tym gatunku. Znajduje się on w Keukenhof pod Lisse i rozciąga się na przestrzeni aż 32 hektarów. Choć rosną tam również inne rośliny, to właśnie tulipany niewątpliwie królują.

Symbolika tulipanów

tulipanyBy ułatwić sobie wybór, warto wiedzieć, co oznaczają tulipany w bukiecie. Żółte - optymizm, pomarańczowe - entuzjazm, różowe - troskę. Białe doskonale nadają się na przeprosiny albo na ślub, z kolei czerwone na każdą okazję, jeżeli tylko adresatką jest osoba, którą się szczerze kocha. By zyskać większą uniwersalność, wystarczy postawić na kolorystyczne mieszanki lub kwiaty o płatkach w kilku odcieniach.

Tulipany można znaleźć w licznych bukietach w naszej ofercie. Są to często kompozycje zawierające wyłącznie ten gatunek w jednej lub kilku wersjach kolorystycznych, ale mogą też stanowić ciekawy dodatek do róż, goździków lub hiacyntów.