Słoneczniki jako inspiracja w sztuce - malarstwo, fotografia i inne

Słoneczniki to niewątpliwie przepiękne i pełne wdzięku kwiaty, które urzekają swoim intensywnym żółtym kolorem już w lipcu. Są wykorzystywane jednak nie tylko jako element słonecznego bukietu, który stawiamy w wazonie w naszym domu, ale również jako inspiracja w sztuce. Nierzadko możemy podziwiać te kwiaty w malarstwie fotografii, a także w muzyce. Słoneczniki w sztuce zawsze zachwycają swoim pięknem i stwarzają unikalny klimat oraz przekaz.

Słoneczniki jako inspiracja w sztuceSłoneczniki w malarstwie

Inspiracja słonecznikami pojawiła się już w XIX wieku. Ten rodzaj kwiatów możemy bowiem kojarzyć ze słynnymi “Słonecznikami” Vincenta Van Gogha. Obraz ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Mało kto jednak wie, iż Van Gogh namalował serię aż 11 obrazów przedstawiających słoneczniki. Dlaczego natomiast zdecydował się właśnie na ten rodzaj kwiatów? Ponieważ słoneczniki w XIX wieku stały się popularnymi kwiatami używanymi, chociażby w dekoracjach. Poza tym według Van Gogha jego obrazy miały oddziaływać na odbiorców jak gotyckie witraże oraz pięknie oświetlać wnętrza pomieszczeń. Zresztą po dziś dzień wielu artystów nawiązuje w swoich pracach do słynnych słoneczników. Istnieje nawet wiele ich kopii. Często możemy spotkać je na plakatach, gadżetach domowych, papeterii czy nawet biżuterii.

Słoneczniki w fotografii

Słoneczniki nierzadko również stanowią motyw pojawiający się w fotografii. Wielu fotografów z niecierpliwością czeka na lipiec, w którym kwitną te przepiękne kwiaty. Co więcej, sesja w polu pełnym słoneczników to coroczny trend, który króluje na Instagramie czy Pintereście. Nic w tym dziwnego, gdyż słoneczniki to naprawdę urokliwe rośliny. Stanowią świetny plener nie tylko dla hobbystycznych sesji, ale także dla tych ślubnych, narzeczeńskich, ciążowych czy rodzinnych. Bliska osoba, zachód słońca i pole pełne słoneczników uchwycone na jednym zdjęciu zdecydowanie robią wrażenie. Tak przepiękna sceneria niewątpliwie kojarzy się z rodzinnym ciepłem, miłością oraz radością. Równie piękne są jednak “proste” zdjęcia, które przedstawiają wyłącznie słoneczniki. Chyba każdy z nas chciałby posiadać tego typu fotografię na swojej ścianie.

Słoneczniki w muzyce

Słoneczniki niewątpliwie kojarzą się z beztroską oraz radością, dlatego też wielu wokalistów nawiązuje do nich w swoich utworach muzycznych. Idealnym przykładem jest tutaj piosenka “Słonecznik” zespołu Mikromusic, która charakteryzuje się radosnym i optymistycznym klimatem. Jej motywem przewodnim jest natomiast odliczanie czasu do wiosny, czyli pory roku, w której wszystko tak naprawdę rozkwita i budzi się do życia. Ten rodzaj kwiatów często stanowi także doskonałe tło do teledysków. Tutaj na myśl od razu przywołuje się wideoklip “Szampana” w wykonaniu Sanah. Teledysk jest dość prosty, lecz umieszczenie w nim słoneczników nadaje pogodny klimat i podkreśla charakter piosenki.

Wielu artystów z różnych dziedzin sztuki inspiruje się słonecznikami - ich pięknem, wdziękiem oraz emitowanym z nich szczęściem. Są ukazywanie nie tylko w malarstwie, ale również w fotografii czy muzyce.