Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Nie sposób wyobrazić sobie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia bez pięknej, pachnącej choinki. Ubieranie drzewka stało się tradycją, której wyczekuje się niemal przez cały rok. To właśnie ta dekoracja wprowadza magiczny, świąteczny klimat do domu lub mieszkania. Ale skąd tak naprawdę wziął się ten zwyczaj?

Choinka - czego jest symbolem?

Choinka to, najprościej mówiąc, udekorowane drzewko iglaste. Uważa się, że jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. Sam kolor zielony jest z kolei ściśle kojarzony z nadzieją, witalnością i narodzinami. Nie bez powodu wybiera się również konkretne ozdoby choinkowe - lampki symbolizują bowiem narodziny Jezusa, wskazują drogę i chronią dom. Kształt bombek ma z kolei nawiązywać do jabłek - symboli zdrowia i pożywienia. Łańcuch to metafora rodzinnych więzi. W domach najczęściej pojawiają się takie gatunki, jak świerk, jodła, czy też sosna - są bowiem zdecydowanie najlepiej przystosowane do pełnienia funkcji dekoracyjnej. Przystrajanie choinki zazwyczaj odbywa się w Wigilię lub kilka dni przed nią. Wiele rodzin decyduje się jednak na nieco szybsze wprowadzenie świątecznego klimatu do swojego gospodarstwa domowego i ubiera ją nawet dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. 

ubieranie choinkiZwyczaj ubierania choinki

W Europie zwyczaj ubierania choinki został zapoczątkowany rzecz jasna przez Niemców. Do dziś to właśnie oni przodują w ilości dekoracji, które można zauważyć na ich domach i ogrodach przejeżdżając przez niemieckie wioski. Głównym zwolennikiem ozdoby w postaci drzewka iglastego był Marcin Luter. Choinki były więc znane już w XVI wieku. Co ciekawe, tradycja ta początkowo była traktowana przez kościół katolicki jako pogańska. Stopniowo zyskiwała jednak coraz więcej zwolenników, dlatego przyjęła się również w Polsce. Zwyczaj przywędrował do naszego kraju między XVIII a XIX wiekiem, wtedy, gdy Polska znajdowała się pod zaborem pruskim. Przez pierwsze lata choinki pojawiały się jedynie w domach arystokracji, dopiero później zyskały uznanie w innych grupach społecznych. Do dziś można zauważyć, iż mieszkańcy pewnych regionów są szczególnie związani z tym zwyczajem - mowa oczywiście o osobach mieszkających na południu kraju, a konkretniej o Góralach.

Wieloletnia tradycja w nowoczesnej formie

Jak zatem wygląda ta wieloletnia tradycja w dzisiejszych czasach? W domach pojawiają się zarówno żywe drzewka, jak i sztuczne choinki. Można je kupić niemal wszędzie - w marketach budowlanych, a parkingach centrach handlowych, a nawet w kwiaciarniach internetowych! Zarówno rodzaj dekoracji, jak i dobór kolorów to kwestia w pełni indywidualna. Jedni wciąż używają pierniczków, jabłek i suszonych pomarańczy jako dekorację, natomiast inni decydują się jedynie na bombki. Niektórzy preferują jednolitą kolorystykę, a inni pełnię barw. To właśnie jest w tym wszystkim najbardziej magiczne - każda choinka jest niepowtarzalna, ponieważ w każdym domu ubiera się ją nieco inaczej. Tradycje są następnie przekazywane z pokolenia na pokolenie i kultywowane przez długie lata.

Ubieranie choinki to przepiękny zwyczaj, który pozwala na spędzenie czasu z rodziną. Obecność tego niezwykłego drzewka ma podtrzymać tradycję, chronić przed złymi mocami i zapewnić wszystkim domownikom pomyślny rok.