Czym obdarować nauczyciela?

Zbliża się wyjątkowa data, zaznaczona w kalendarzu niejednego ucznia. To Dzień Nauczyciela, dawniej Dzień Edukacji Narodowej. Skąd wzięło się takie święto i jak należy je obchodzić?

Prawie pięćdziesięcioletnia tradycja

Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, nazywana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła święto nazywane Dniem Nauczyciela. Jest ono obchodzone w terminie nieprzypadkowym, bowiem 14 października 1773 roku, z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego została powołana Komisja Edukacji Narodowej. To święto jest ukłonem w stronę wszystkich ludzi nauki - badaczy, a szczególnie nauczycieli, którzy swoją codzienną pracą kształtują umysły milionów młodych obywateli.

okulary

Dzień Nauczyciela na świecie

Co ciekawe, nie we wszystkich krajach Dzień Nauczyciela obchodzi się w tym samym czasie. Pod patronatem UNESCO ma on miejsce 5 października i w Polsce dotyczy przede wszystkim osób reprezentujących sektor szkolnictwa wyższego. W Chinach to święto przypada 10 września, w Meksyku 15 maja, a na Ukrainie - w pierwszą niedzielę października. W Polskich szkołach jest to często dzień wolny od zajęć. Nierzadko odbywają się także uroczyste obchody z częścią artystyczną włącznie. Nauczyciele przymykają tego dnia oko na nieprzygotowania i odwołują kartkówki.

Najhuczniej obchodzi się to święto w Tajlandii - nazywa się ono Wai kru i ma miejsce 16 stycznia. W tym kraju nauczyciele cieszą się ogromnym szacunkiem i tego dnia ma miejsce wiele różnych ceremonii. Uczniowie padają do stóp swoim nauczycielom i wręczają im kwiaty oraz wianki z jaśminu. Z kolei w Argentynie to święto przypada 11 września. Podobnie jak w Polsce - jest to data nieprzypadkowa. Właśnie wtedy zmarł Domingo Faustino Sarmiento - polityk, pisarz i historyk, który jest odpowiedzialny za stworzenie najlepszego systemu szkolnictwa w Ameryce Łacińskiej.

kwiaty dla nauczycieli

Pomysł na podarunek

Dla uczniów i ich rodziców Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, aby podziękować pedagogom za ich pracę, a także obdarować ich miłym upominkiem. W młodszych klasach świetnie sprawdzają się ręcznie robione przez dzieci laurki. Bardzo dobrym pomysłem jest również zorganizowanie klasowej zbiórki i kupienie jednego wspólnego prezentu. Popularne są artykuły papiernicze, takie jak dobrej jakości pióro czy elegancki kalendarz. Jeśli zna się gust nauczyciela, można wybrać książkę lub płytę. Bez wątpienia warto jednak zainwestować w kwiaty - to ponadczasowy prezent pasujący do ofiarowania zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Można oczywiście zamówić mniejszą kompozycję, która będzie dodatkiem do niespodzianki albo jeden duży bukiet, pełniący rolę głównego podarunku.

Dzień Nauczyciela to wyjątkowe święto, podczas którego pedagodzy powinni być docenieni. Jeśli chcesz podziękować komuś za trud, jaki wkłada w szerzenie oświaty, obdaruj go miłym upominkiem.