Zobacz, jakie działania podjąć, by dłużej cieszyć się wyglądem i zapachem Twojego bukietu.

Choć kwiaty u nas zakupione dostarcza najbliższa kwiaciarnia z okolicy, wciąż musiały odbyć podróż, by do Was trafić. Dlatego floryści z naszej kwiaciarni internetowej przygotowali poradnik, jak o nie zadbać, by zachowały swe piękno. Chcemy, by otrzymane kwiaty cieszyły odbiorców tak długo, jak to tylko możliwe.

Kwiaty są pięknymi roślinami, towarzyszą życiu emocjonalnemu od kiedy sięga ludzka pamięć. Wywołują silne wrażenia, mogą być posłańcami uczuć, cieszą wyglądem oraz zapachem. Doskonale sprawdzają się jako gustowna ozdoba oraz jako podarunek. Potrafią powiedzieć to, co trudno jest ubrać w słowa. Jednakże, przy wszystkich tych zaletach, są zarazem bardzo delikatne.

Każdy rodzaj i gatunek kwiatów ciętych charakteryzuje się swoją trwałością. Istnieją jednak uniwersalne sposoby, dzięki którym zachowamy świeżość kwiatów przez długi czas. Specjaliści z naszej kwiaciarni internetowej przygotowali prosty poradnik, który pomoże w pielęgnacji otrzymanego bukietu.

• Kwiaty mieszane oraz bukiety z róż

1. Oczyszczanie kwiatów

Przed włożeniem kwiatów do naczynia z wodą należy oczyścić łodygi z kolców i liści na wysokość naczynia. Liście mogą zacząć gnić w wodzie i sprawić, że nie będzie dla kwiatów zdrowa - z kolei kolce utrudniają jej pobieranie.

2. Podcinanie łodyg

W bardzo prosty sposób można zapewnić kwiatom lepszy dostęp do wody poprzez podcięcie pod kątem ich łodyg - zwiększa to powierzchnię wodę pobierającą. Zabieg jest niezbędny w przypadku kwiatów wymagających dużej ilości wody, takich jak róże czy tulipany.

3. Naczynie z wodą

Kwiaty wkładamy do dokładnie umytego naczynia - woda musi być czysta, jeśli ma zapewnić kwiatom długą żywotność; czyste naczynie poza tym prezentuje się estetycznie. Przed wstawieniem kwiatów rozpuszczamy w wodzie odżywkę.

Temperatura wody powinna być dostosowana do temperatury powietrza. Szczególnie ważne jest, aby - w przypadku wysokiej temperatury otoczenia - woda w naczyniu nie była zimna, ale letnia. Jeśli chcemy ją po prostu dolać do naczynia, pamiętajmy, by jej temperatura również była letnia.

4. Wymiana wody

To, jak często wymieniamy wodę, jest już zależne od samego typu kwiatów. Ogólna zasada każe dokonać wymiany wody co kilka dni. Ponownie zwracamy większą uwagę na popularne kwiaty wodolubne - róże oraz tulipany.

• Kompozycje w koszach

Większość czynności mających zapewnić tego typu kompozycjom trwałość została już wykonana przez florystę w kwiaciarni. Wystarczy zatroszczyć się o ich podstawowe potrzeby.

1. Wybór miejsca

Przy wyborze miejsca, w którym chcemy ustawić otrzymaną kwiatową kompozycję, pamiętajmy, aby postawić ją w miarę możliwości najdalej od urządzeń elektrycznych. Ważnym jest także, aby kwiaty nie były narażone na przeciągi i wahania temperatur. Choć rośliny lubią promienie słoneczne, nie oznacza to, że postawienie kompozycji bezpośrednio na słońcu wpłynie na nie korzystnie.

2. Podlewanie

Kwiaty w koszu są zwykle ułożone na gąbce florystycznej - wystarczy nalewać wodę bezpośrednio na gąbkę bądź do naczynia. Zalecane jest częste zraszanie takich kompozycji - nie tylko zwiększymy w ten sposób ich żywotność, ale również zapewnimy im estetyczny wygląd.

• Rośliny doniczkowe

Rośliny w doniczkach należą do najbardziej odpornych, jednak niektóre z nich wymagają szczególnego traktowania.

Kwiaty doniczkowe są z zasady bardzo odporne. Rośliny kwitnące (kwiaty) mają inne wymagania od roślin tylko liściastych. Oba typy roślin wymagają różnych częstotliwości podlewania i metod nawożenia. Rośliny liściaste potrzebują o wiele mniej nawozu od kwitnących. Przed zakupem dobrze jest dowiedzieć się czegoś o roślinie: przede wszystkim sprawdzić, jakie nasłonecznienie będzie jej potrzebne i czy jesteśmy w stanie je zapewnić.

Nie wszystkie rośliny można podlewać w najprostszy ze sposobów. Niektóre gatunki nie mogą mieć zamoczonych liści i/lub bulw. Rozwiązaniem w takim przypadku jest nalanie wody na podstawkę - roślina sama będzie czerpała tyle wody, ile potrzebuje. Są rośliny doniczkowe, które łatwo znoszą okresy bez nawadniania - np. kaktusy oraz sukulenty.

Kwitnące rośliny doniczkowe, tzw. zielone, potrzebują dużej wilgotności powietrza (szczególnie ważne jest to w okresie zimowym). Ich wygląd można poprawić częstym zraszaniem liści oraz łodyg, jak robią to zawodowi floryści naszej kwiaciarni internetowej.